Zalety mieszkania w mieście

Mieszkanie w mieście bez wątpienia niesie za sobą cały szereg korzyści. Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku nieruchomości w Polsce dominował trend na kupno działek poza miastem i podejmowanie budowy własnego domu. Z czasem preferencje ludzi zaczęły się zmieniać i coraz większe zainteresowanie budziły domy od dewelopera w bezpośrednim sąsiedztwie miasta lub na jego najbliższych obrzeżach. Obecnie możemy zaobserwować ogromne zainteresowanie nowymi mieszkaniami od dewelopera, które znajdują się w centrach miast lub na dobrze zlokalizowanych i skomunikowanych miejskich osiedlach. Skąd takie zawirowania na Polskim rynku nieruchomosci?

Pomimo coraz większej możliwości pracy zdalnej i braku konieczności codziennego przemieszczania się między pracą a domem, bardzo wiele młodszych i starszych osób wciąż decyduje się aby pozostać w mieście. Życie w mieście jest o wiele łatwiejsze niż na wsi i nie bez powodu od lat ludzi migrowali właśnie w kierunku peryferia - centrum. Mieszkanie w dużych miastach to nie tylko synonim lepszego statusu, ale także wygoda i łatwy dostęp do sklepów, usług, rozrywki czy placówek medycznych.

Poznaj najważniejsze zalety mieszkania w dużym mieście i przekonaj się co takiego może zaoferować Ci bliskość miasta, a czego nie zaoferuje Tobie dom na przedmieściach. Przekonaj się, że mieszkanie w dużych miastach wcale nie musi oznaczać rezygnacji z bliskości natury, ciszy i spokoju. Poznaj nowe oferty mieszkaniowe od sprawdzonych deweloperów i sprawdź, czy któraś z inwestycji może okazać się Twoim nowym wymarzonym domem!

Czym się różni duże miasto od miejscowości?

Miasto to ukształtowana przez stulecia jednostka osadnicza, która w obecnych czasach charakteryzuje się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, wysoką dostępnością do infrastruktury oraz dobrym skomunikowaniem za sprawą transportu publicznego. Miasto przede wszystkim tworzą ludzie o określonym statusie życia, którzy pracują głownie w przemyśle lub usługach i prowadzą charakterystyczny miejski styl życia. Miasta charakteryzują się zwiększonym zagęszczeniom ludności co sprzyja większej liczbie kontaktów międzyludzkich i budowaniu zrozumienia dla różnorodności. To z kolei przekłada się na zwiększoną produktywność i kreatywność, a także wpływa na większą przedsiębiorczość mieszkańców miast i ich aktywne podejście do życia.

Mniejsze miejscowości, które zazwyczaj mają charakter wsi, to jednostki osadnicze o bardziej rozproszonej zabudowie, mniejszym dostępie do infrastruktury oraz wiodącej funkcji rolniczej. Życie na wsi rożni się od życia w mieście. Mając dostęp do większego areału można sobie pozwolić na posiadanie dużego domu z dużym podwórkiem, co sprzyja zamieszkiwaniu wielu pokoleń w jednym gospodarstwie domowym. W mniejszych miejscowościach nie ma tak dużych możliwości kreatywnego rozwoju, a dostęp do rozrywki czy usług jest mniejszy. Mimo to, mieszkanie na wsi dla wielu osób posiada szereg zalet, wśród których prym wiodą cisza, spokój i czystsze powietrze.

Zalety i wady życia w mieście

Mieszkanie w w mieście ma zdecydowanie więcej korzyści niż wad. Po pierwsze, miasto jest zawsze pełne możliwości. Szybsze tempo życia w mieście motywuje, by starannie wykorzystywać każdą okazję i nie bać się nowych sytuacji. Ludzie, którzy prowadzą miejski tryb życia zawsze mają czas na pracę, kawę po pracy, odebranie dzieci ze szkoły, wyjście do kina, spacer do parku, spotkanie z rodziną czy zakupy. Dlaczego? Ponieważ mieszkając w mieście, gdzie wszystko jest blisko, a komunikacja miejska jest doskonale rozwinięta, wszystko jest pod ręką. Ponadto, w mieście da się załatwić absolutnie wszystko. Obojętnie czy szukasz fryzjera, niani czy ekipy remontowej, w mieście masz gwarancję stałej dostępności do szerokiego wachlarza usług. Miasto to także ogromne możliwości znalezienia dobrze płatnej, ambitnej i kreatywnej pracy. Podczas gdy w mniejszych miejscowościach liczba stanowisk pracy i profili zatrudnienia jest ograniczona, to bijący życiem twór jakim jest miasto jest niewyczerpanym źródłem zajęcia i pomysłów dla każdego.

Po drugie, w mieście zawsze do wszystkiego jest blisko. Wynika to głównie ze skali miasta. Z racji tego, że duże miasta to mega jednostki osadnicze, nie ma w nich jednego sklepu, jednej szkoły i jednego fryzjera. Placówek tych jest kilkadziesiąt lub kilkaset. To sprawia, że obojętnie gdzie w mieście znajduje się nasze mieszkanie, zawsze będziemy mieli blisko do wybranej usługi. Dużym ułatwieniem życia w mieście jest także doskonale rozwinięta komunikacja miejska, która pozwala sprawnie przemieszczać się z punktu A do punktu B. Mieszkając w mieście praktycznie nie trzeba korzystać z samochodu aby zawsze być wszędzie na czas.

Po trzecie, w mieście po prostu łatwiej się żyje. Fakt ten dostrzegają przede wszystkim seniorzy. Dla nich kluczowa będzie bliskość parku, sklepu spożywczego czy przychodni lekarskiej, o co w dużym mieście nietrudno. Starsi i młodsi lokatorzy wielkomiejskich mieszkań doceniają także fakt, że ich lokale są odpowiedniej wielkości i łatwo utrzymać je w czystości i porządku. W dodatku kwestie takie jak konserwacja elewacji, dachu, kanalizacji czy elektryki nie należą do kompetencji mieszkańców bloków w mieście. Mieszkając w nowoczesnym bloku w mieście nie trzeba się również martwić o kwestie takie jak palenie drewnem aby ogrzać dom, czy o wywóz śmieci o który zadba administrator naszego budynku mieszkalnego.

Po czwarte, kupno nowego mieszkania od dewelopera to świetna lokata kapitału i inwestycja na przyszłość. Nieruchomości w mieście mają zdecydowanie większą wartość niż te na peryferiach czy w małych miejscowościach, przez co lokata kapitału właśnie w taki typ nieruchomości opłaca się najbardziej. Wartość mieszkań w mieście nie spada tak szybko jak w przypadku domów na peryferiach i dzięki temu miejskie lokale przez wiele lat są atrakcyjnym kąskiem dla nabywców z rynku wtórnego.

Jeżeli chodzi o wady mieszkania w mieście, to do największych można zaliczyć gorszą jakość powietrza atmosferycznego niż na peryferiach oraz zwiększone natężenie hałasu. Nie jest jednak tak, że te czynniki całkowicie wykluczają komfortowe życie w mieście. Jeżeli chodzi o powietrze, którym oddychamy w mieście, to coraz więcej osób decyduje się na zakup domowych oczyszczaczy powietrza, które skutecznie rozwiązują ten problem. Jeśli zaś idzie o hałas, to w nowych mieszkaniach od dewelopera zawsze znajdziesz dźwiękoszczelne okna PCV, które skutecznie wyciszą hałas ulicy na zewnątrz mieszkania. W przypadku miejskiego stylu życia, na każdy problem zawsze znajdzie się dobre i łatwo dostępne rozwiązanie.

W jakie mieszkanie w mieście warto zainwestować?

Wybór miejsca, w którym chcielibyśmy zakupić nasze wymarzone mieszkanie w mieście zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego kupującego. Na mieszkanie w ścisłym centrum miasta częściej decydują się młodzi i niezależni ludzie, a mieszkania na strzeżonych osiedlach z rozwiniętą infrastrukturą chętniej wybierają rodziny z dziećmi i osoby starsze. Niezależnie od wybranej inwestycji, warto wcześniej dowiedzieć się więcej o danym deweloperze i postawić na mieszkanie w bloku wykonanym z solidnych materiałów. Dodatkowym atutem będzie bliskość natury i jednoczesny szybki dojazd do centrum miasta. Takie rozwiązanie oferuje na przykład osiedle NoveOlendry na poznańskich Naramowicach.