Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

Zakup mieszkania prosto od dewelopera to pewna i bezpieczna opcja. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie podczas poszukiwań swojego wymarzonego lokum. Sprawdź jak powinien wyglądać zakup mieszkania krok po kroku od dewelopera. Przekonaj się, że wcale nie tak trudno jest kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Zobacz na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie, by nie dać się oszukać i cieszyć się wyboru najlepszej oferty.

Mieszkanie od dewelopera - poszczególne kroki

Aby bezpiecznie znaleźć nowe mieszkanie i doprowadzić do podpisania umowy z deweloperem i szczęśliwego zakupu lokalu, wystarczy przestrzegać odpowiednich kroków i pamiętać o kilku kwestiach. Poniżej prezentujemy na co w poszczególnych krokach zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania od dewelopera.

Krok 1

Umowa rezerwacyjna, będąca rodzajem umowy przedwstępnej jest jednym z pierwszych dokumentów, który podpisujemy jeszcze przed podpisaniem prawdziwej umowy i dokonaniem jakiejkolwiek transakcji. Umowa ta m. in gwarantuje nam prawo do odstąpienia od rzeczywistej umowy, jeżeli bank na podstawie naszej zdolności kredytowej nie udzieli nam kredytu na tego typu inwestycje. Umowę rezerwacyjną na zakup mieszkania warto zawierać dopiero w momencie, gdy zapoznamy się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi danej inwestycji i będziemy w 100% pewni wyboru akurat tej nieruchomości.

Krok 2

Następnie, deweloper ma obowiązek zawarcia umowy faktycznej z kupującym w formie aktu notarialnego. Wówczas kupno mieszkania będzie w pełni legalne prawnie, a zawierana umowa deweloperska będzie ważna i obowiązująca. Podpisanie umowy deweloperskiej musi być równoznaczne ze zrozumieniem przez kupującego wszystkich jej zapisów. Często bywa tak, że prospekt informacyjny mówi o jednym, a umowa na kupno nowego mieszkania drugie. Skutki odstąpienia od umowy mogą być różne, w zależności od podstawy prawnej, która znajdzie w danej sytuacji zastosowanie. Nie należy bać się podpisania umowy deweloperskiej z deweloperem, ponieważ bez załatwienia wszystkich formalności nie będziemy mogli cieszyć się z nowego mieszkania. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie - śmiało skorzystaj z porady notariusza.

Krok 3

Po podpisaniu wszystkich dokumentów takich jak m in. umowa przedwstępna czy umowa deweloperska, należy przejść do uiszczenia zadatku pod podpisaną umowę deweloperską. Takich wpłat dokonuje się na rachunek powierniczy, który w szczególny sposób chroni prawa i pieniądze nabywców. Jak dokładnie działa rachunek powierniczy? Dzięki niemu osoby, które kupują przysłowiową „dziurę w ziemi” mają gwarancję swoich praw i zwrotu pieniędzy w przypadku niewywiązania się dewelopera z oddania inwestycji. Zatem, w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera lub gdy nie wywiąże się on z jakichkolwiek innych, wcześniej zawartych ustaleń, konsumentowi również przysługuje dostęp do swojej wcześniej dokonanej wpłaty.

Krok 4

Na kolejnym etapie przygotowań do przejęcia na własność nowego lokalu mieszkalnego warto zapoznać się z dokumentami nieruchomości i zajrzeć do księgi wieczystej i w plan zagospodarowania przestrzennego. Pozwolenia na budowę nieruchomości w Polsce często wydawane są pospiesznie, a deweloperzy nie zawsze przestrzegają wszystkich praw. Dlatego też część nowo powstałych inwestycji nie zawsze jest w pełni zgodna z obowiązującym lokalnie prawem.

Warto również sprawdzić dewelopera pod kątem jego uczciwości i solidności i wybrać takiego, który cieszy się dużą liczbą zadowolonych klientów. Atrakcyjność inwestycji danego dewelopera i komfort mieszkania w nich można sprawdzić odwiedzając znajomych, którzy u danego dewelopera zakupili już wcześniej mieszkanie lub wymieniając się opiniami i uwagami z innymi mieszkańcami lokali na rynku pierwotnych na specjalnych grupach w Internecie.

Ofert na rynku nieruchomości w Polsce jest na prawdę wiele, dlatego warto poświęcić odpowiednią ilośc czasu na porządny reaserch, dzięki któremu w przyszłości będziemy spokojni o naszą inwestycję na życie.

Krok 5

Gdy żadne dokumenty nie budzą już naszych wątpliwości, należy zająć się kosztami decyzji o kupnie mieszkania i koniecznością wzięcia hipoteki (kredyt hipoteczny) na nowy dom. Banki często pomagają w uzyskaniu odpowiedniej kwoty kredytu, tak aby pokryć koszty kupna mieszkania jak i sfinalizować odpowiedni standard wykończenia. Wkład własny pod kredyt ma duże znaczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Od jego wysokości zależy finalna wartość kredytu na nasz nowy dom. Dodatkowo, spłata kolejnych transz powinna następować regularnie, aby zwiększyć naszą wiarygodność kredytową.

Niestety, ale mieszkania na rynku pierwotnym w Polsce nie należą do najtańszych, dlatego należy się liczyć z dość dużym kosztem zakupu takiego mieszkania. Minimalną wartością kredytu na zakup lokalu z rynku pierwotnego będzie około 500 tysięcy złotych. Do tego, trzeba mieć na uwadze, że wartości nieruchomości spadają z każdym rokiem od dnia zakupu i wprowadzenia się doń pierwszego lokatora.

Krok 6

Przedostatnią czynnością, która ma wpływ na wybór mieszkania lub nieruchomości zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym jest odbiór techniczny mieszkania. Podczas odbioru technicznego należy sprawdzić wszelkie niedociągnięcia i usterki, które pojawiły się w nieruchomości jeszcze przed przekazaniem do niego kluczy i własności nabywcy. Stan deweloperski jest tym momentem, kiedy odbywa się takie spotkanie dla mieszkań z rynku pierwotnego.

Podczas takiego spotkania na specjalnym protokole należy wykazać deweloperowi wady i usterki techniczne mieszkania. Deweloper jest zobowiązany do usunięcia ich w terminach wskazanych w ustawie deweloperskiej. Praktyka pokazuje, że żaden, nawet najbardziej doświadczony i polecany deweloper nie ustrzeże się od pozostawienia w mieszkaniu kilku niedoróbek, takich jak rysy na oknach, krzywe kąty ścian czy pęknięcia podłogi.

Krok 7

Ostatnim etapem jest przekazanie prawa własności nieruchomości. Deweloper zobowiązuje się do przeniesienia prawa własności, tak aby miał je nabywca. Prawo własności pozwala na odbiór kluczy do nowego lokalu, a dzięki temu kupujący może zostać jego właścicielem.

Później już zaczyna się samodzielne wykańczanie nowo zakupionego mieszkania przez pierwszych lokatorów i urządzanie wnętrz po swojemu. Jest to zdecydowanie najprzyjemniejszy kupna nowego mieszkania od dewelopera.