Jak wykończyć mieszkanie?

Kupiłeś właśnie nowe mieszkanie od dewelopera i nie możesz się już doczekać, aby w nim zamieszkać? Przeraża Cię wizja urządzania lokalu od A do Z? Dowiedz się jak urządzić mieszkanie we własnym zakresie i nie wydać na to milionów złotych. Podpowiadamy - dobry plan działania to klucz do sukcesu!

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Poniżej krok po kroku prezentujemy przejrzysty plan urządzenia lokalu deweloperskiego. Aby nie pogubić się w tym, co trzeba zrobić przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania, warto urządzać się systematycznie wraz z wcześniej przygotowanym planem działań. W ten sposób możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również cenny czas i szybciej uzyskamy satysfakcjonujący efekt w postaci lokalu gotowego do zamieszkania.

Etap 1

Urządzanie nowego mieszkania należy zawsze rozpocząć od montażu instalacji, bądź dostosowywaniu istniejących już instalacji do własnych potrzeb projektowych. Weź pod uwagę zarówno instalację elektryczną jak i instalację wodną. Instalacjami warto zająć się na pierwszym etapie wykańczania mieszkania odebranego od dewelopera, ponieważ późniejsze zmiany w instalacjach, gdy pomalowane są już ściany i położone są podłogi, generują duże zniszczenia.

Etap 2

W kolejnym etapie możemy wziąć na tapetę malowanie ścian i kładzenie podłóg. W ten sposób będziemy mieli gotową bazę do dalszego urządzania naszego nowego lokum, a we wnętrzu od razu zrobi się przytulniej. To również dobry moment na kafelkowanie łazienek i kuchni oraz montaż parapetów wewnętrznych.

Etap 3

W kolejnym etapie przychodzi czas drzwi wewnętrzne w mieszkaniu. Montaż drzwi wewnętrznych warto zaplanować wspólnie z wyspecjalizowaną w tym zakresie firmą. Drzwi przydadzą się z pewnością w łazienkach czy w sypialni. Reszta przestrzeni może pozostać otwarta, zgodnie z obecną modą na przestronne, jasne i otwarte wnętrza.

Etap 4

Urządzenie mieszkania nie może się obejść bez montażu sprzętów: AGD i RTV, szafek kuchennych, wyposażenia łazienki - brodzika, WC, bidetu i umywalki oraz wszelkich dodatkowych urządzeń takich jak klimatyzacja, oczyszczacz powietrza czy głośniki. Warto wcześniej przygotować sobie listę niezbędnych artykułów, aby ich ceny nie zaskoczyły nas w ostatniej chwili.

Etap 5

W przedostatnim etapie czas na wyposażenie w meble wszystkich pomieszczeń. Najważniejszy jest zakup wygodnej kanapy, stołu do jadalni, krzeseł oraz łóżka. Pozostałe meble możesz stopniowo dokupywać w międzyczasie, gdy będziesz już mieszkać w swoim nowo urządzonym lokalu.

Etap 6

Ostatnim etapem urządzania nowego lokum od dewelopera jest dobór pasujących dodatków, które urozmaicą wygląd całego wnętrza i nadadzą mu niepowtarzalnego, osobistego charakteru.

Koszty wykończenia mieszkania - stan deweloperski

Koszty urządzenia lokalu w stanie surowym będą się różnić w zależności od standardu wyposażenia. Zakładając standard średniej półki cenowej, można przyjąć przelicznik 2000 zł na każdy metr kwadratowy mieszkania. Zatem, jeżeli mamy do urządzenia mieszkanie o powierzchni 50 mkw, wówczas należy przygotować się na wydatek rzędu 100 tyś. złotych. Szacowany koszt uwzględnia ceny wszystkich materiałów, robociznę oraz ceny mebli.