Koszty zakupu mieszkania od dewelopera.

Rynek nieruchomości w Polsce dynamicznie się rozwija, a największym zainteresowaniem przyszłych lokatorów cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy stale zachęcają do wykupywania mieszkań w ramach kolejnych inwestycji, a że zainteresowanie jest spore, to aby zdobyć mieszkanie w prestiżowej lokalizacji, należy często bardzo się pospieszyć. W całym tym procesie należy jednak zachować chłodny umysł i dokładnie przeanalizować każdą braną pod uwagę ofertę od dewelopera. Zakup nieruchomości to poważna decyzja, podejmowana zazwyczaj z myślą o całym życiu, dlatego warto wybrać mądrze.

Pomimo, iż zakup mieszkania od dewelopera może wydawać się prostszym procesem niż zakup mieszkania z rynku wtórnego, wcale tak nie jest. Nawet jeśli wybieramy nowe mieszkanie, którego będziemy pierwszymi właścicielami, wciąż warto zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jak nie dać się naciągnąć deweloperowi i nie zgubić się w kruczkach prawnych? Skąd mieć pewność, że mieszkanie kupione na rynku pierwotnym spełni wszystkie nasze oczekiwania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera i co zrobić, aby długo cieszyć się spokojem w nowym domu. Przekonaj się, że piękne oferty i atrakcyjne ceny nie zawsze oznaczają uczciwe zapisy w umowie. Mieszkanie od dewelopera krok po kroku - sprawdź koniecznie na co musisz się przygotować.

Wybór mieszkania lub domu - różnica między rynkiem pierwotnym, a wtórnym

Żaden, nawet najbardziej czarujący prospekt informacyjny nie powie Ci prawdy o nieruchomości, na którą chcesz się zdecydować. Aby dobrze przygotować się do kupna mieszkania od dewelopera lub nieruchomości z drugiej ręki, można udać się do biura nieruchomości i zasięgnąć fachowej porady, jednak znacznie lepiej będzie dokształcić się samodzielnie i wiedzieć co trawie (a raczej nieruchomości) piszczy. Zawsze mamy prawo zadawać pytania i rozwiewać nasze wątpliwości, jeżeli idzie o zakup nowej nieruchomości.

Lokal pierwotny

Na początek warto znać definicję rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Otóż, pierwsze pojęcie oznacza zupełnie nowe, nie używane przez nikogo wcześniej mieszkanie, domu lub lokal usługowy. Nowe mieszkania w Polsce powstają dzięki deweloperom, stąd ich bardziej potoczna nazwa mieszkania deweloperskie. Wybierając nieruchomość z rynku pierwotnego, bardzo rzadko po dokonaniu transakcji otrzymasz gotowe do zamieszkania mieszkanie, wykończone pod klucz. Inwestycję od dewelopera często można nabyć już na etapie "dziury w ziemi". Oznacza to, że nie podpisujemy umowy na gotowe mieszkania, a dopiero na plan jego powstania w danej lokalizacji. Wiąże się to zazwyczaj z podpisaniem umowy przedwstępnej. W przypadku najbardziej prestiżowych lokalizacji na terenie największych miast, jest to praktycznie jedyna metoda nabycia mieszkania od dewelopera.

Jeśli jednak inwestycja zostanie już wybudowana, a wszystkie mieszkania nie zostaną sprzedane jeszcze na etapie planowania inwestycji, wówczas najczęściej można wybrać proces zakupu lokalu w stanie deweloperskim. Oznacza to, że całość wykończenia wewnętrznego należy wykonać samodzielnie i nie jest to wliczone w koszt kupna mieszkania. Stan deweloperski oznacza m in. brak podłóg lub brak drzwi. Należy wziąć to pod uwagę podczas wyboru takiego mieszkania, ponieważ późniejsze, samodzielne wykończenie mieszkania może okazać się na prawdę kosztowne, nawet do kilkuset tysięcy złotych. Korzyścią z takiego stanu rzeczy jest natomiast możliwość urządzenia nowych mieszkań według własnych preferencji od A do Z.

Lokal wtórny

Takiej opcji, urządzenia mieszkania po swojemu i zaplanowania układu wnętrz od początku nie ma w przypadku zakupu mieszkania z drugiej ręki. Takie mieszkanie oznacza najczęściej, że bierzemy to co jest i tak jak jest. Mieszkania z drugiej ręki są tańsze niż mieszkania deweloperskie, jednak bardzo często decyzja o zakupie takiego mieszkania jest nieco jak kupno kota w worku. Jesteśmy narażeni na ewentualne wady takich lokali, np. uciążliwych sąsiadów, czy wysokie dodatkowe opłaty wynikające z eksploatacji lokalu. Ponadto, koszty notarialne przeniesienia prawa własności do takiego mieszkania mogą się okazać wysokie. Warto pamiętać, że sprzedaż i kupno mieszkań używanych wymaga większej znajomości świata nieruchomości i trzeba zawsze dokładniej sprawdzić wszelkie aspekty takiego lokalu. Raz dokonanej transakcji nie da się już cofnąć, dlatego każdą umowę warto zawsze dokładnie przeanalizować i nie wierzyć ślepo w informacje z prospektu informacyjnego.

Kupno mieszkania od dewelopera krok po kroku

Aby kupić mieszkanie od dewelopera, należy przestrzegać kilku dobrych praktyk, które ułatwią i uczynią podpisanie umowy deweloperskiej przyjemnym doświadczeniem, które ponadto będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Czy każdy deweloper jest uczciwy? Czy oferty zawsze mówią prawdę i pokazują prawdziwe ceny? Czy łatwo jest dostać kredyt na zakup mieszkania? Czy wysokość kredytu a zawierana umowa są ze sobą powiązane? Kupno nowego mieszkania krok po kroku - zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi całego procesu.

Jeszcze przed podjęciem decyzji, że kupno mieszkania jest dla Twojej rodziny kluczowe, musisz sprawdzić, czy dysponujesz odpowiednimi środkami finansowymi na wkład własny na potrzeby kredytu hipotecznego, który będzie trzeba zaciągnąć w banku, aby zrealizować marzenia o nowym lokum. W celu oszacowania swojej zdolności kredytowej, warto udać się po poradę do osób wykwalifikowanych pod kątem zawierania dużych transakcji, na przykład doradców kredytowych w banku. Doradzą oni jaki kredyt będzie najlepszy w przypadku podpisywania konkretnej umowy na nowy lokal mieszkalny.

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto także zajrzeć do ważnych dokumentów prawnych, regulujących status prawny nabywanej nieruchomości. Koniecznie trzeba sprawdzić m in. zapisy z księgi wieczystej oraz ustawę dotyczącą zagospodarowania przestrzennego. Dobrze sporządzona umowa deweloperska powinna uwzględniać zapisy z niniejszych aktów prawnych, ponieważ są to legalne prawa zastrzeżone przez Rzeczpospolitą Polską. Założenie księgi wieczystej w Polsce reguluje ustawa o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 roku. Dokument ten jest rejestrem publicznym który przedstawia stan prawny nieruchomości i pozwala ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Umowę deweloperską powinniśmy również podpisać dopiero wtedy, gdy zapoznamy się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który dokładnie określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie danej inwestycji. Dzięki znajomości tego aktu prawa miejscowego będziesz mieć gwarancję, że w pobliżu Twojego osiedla nigdy nie wybuduje się wysypisko śmieci czy oczyszczalnia ścieków.

Deweloper przy podpisaniu umowy ma również obowiązek poinformować nas o planowanym zakończeniu budowy i dacie oddania gotowych lokali do użytku. Daty takie powinny znaleźć się w umowie, ponieważ bardzo możliwe, że będzie trzeba się z nimi liczyć podczas brania kredytu w banku. Koszty takiego kredytu trzeba odpowiednio rozłożyć w czasie, tak aby w czasie jego spłacania nie stracić płynności finansowej. Poza tym, trzeba liczyć się też ze spadkiem wartości nieruchomości z każdym rokiem, na wypadek gdybyśmy chcieli zainwestować w nieruchomość na wynajem lub z myślą o późniejszej odsprzedaży z drugiej ręki.

Obowiązki dewelopera względem kupujących

Jeżeli kupujesz dom, który jeszcze jest na etapie budowy, zapewne ciężko będzie Ci ocenić legalność i terminowość całej inwestycji, a także wiarygodność dewelopera. Na deweloperów nałożono na szczęście prawo, które ochroni Twoje pieniądze przed klęską inwestycji i zapewnia Tobie dodatkowe prawa. Tym rozwiązaniem jest rachunek powierniczy, który każdy deweloper musi założyć w wybranym banku, aby móc sprzedawać inwestycje. Obowiązek założenia w banku takiego rachunku powierniczego nakłada na deweloperów ustawa o o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie opisywana jako ustawa deweloperska. Dzięki temu, przyszli lokatorzy, który podpisują umowę i dokonują zakupu mieszkania na etapie "dziury w ziemi", za często bardzo wysokie sumy, mają zapewnioną ochronę swojego kapitału. Nawet jeśli inwestycja dewelopera upadnie, a sam deweloper nie dotrzyma umowy, wówczas pieniądze wpłacone na mieszkaniowy rachunek powierniczy otrzymamy z powrotem. Nie musimy się zatem obawiać, że umowa po prostu straci ważność, a my na tym stracimy. Zawierana umowa deweloperska zawsze musi być zgodna z ustawą deweloperską.

Dobry deweloper, czyli jaki?

Po kupno nowego mieszkania od dewelopera, warto udać się do sprawdzonych osób. Jednym z nich jest wykonawca inwestycji Osiedle Nove Olendry - osiedla mieszkaniowego na poznańskich Naramowicach, który oferuje mieszkania na sprzedaż o wysokim standardzie wykonania. Osiedle Nove Olendry to niepowtarzalna inwestycja, która łączy w sobie ducha tradycji dawnych Naramowic oraz nowoczesny styl życia mieszkańców dzielnicy. To miejsce z klimatem, w którym chce się zamieszkać. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów do budowy osiedla, całość prezentuje się wyjątkowo estetycznie i wyróżnia się na tle pozostałych inwestycji w obrębie dzielnicy. Ponadto, Naramowice to idealne miejsce do zamieszkania na mapie Poznania. Wszystko tam znajduje się na wyciągnięcie ręki, dzielnica jest doskonale skomunikowana z centrum miasta, a bliskość natury zachęca do uprawiania sportów i spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu.