Wady i zalety mieszkania na przedmieściach

Boom na rynku mieszkaniowym w Polsce trwa w najlepsze. Dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi cieszą się zarówno mieszkania od dewelopera w ścisłym centrum miasta jak i domy od dewelopera na przedmieściach. Metraże mieszkań w mieście i domów szeregowych lub wolnostojących na przedmieściach są obecnie dość podobne do siebie i oscylują w przedziale między 50 - 100 mkw. To sprawia, że w większości przypadków decyzja o wyborze inwestycji w mieście i mieszkania na przedmieściach sprowadza się do kilku kwestii. To, czy zdecydujesz się osiedlić w mieście czy na przedmieściach jest kwestią bardzo mocno indywidualną, uzależnioną od Twoich osobistych preferencji, prowadzonego stylu życia i oczekiwań na przyszłość.

Zebraliśmy tutaj wady i zalety zakupu nieruchomosci poza miastem, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji. Poznaj najważniejsze wady i zalety kupna mieszkania na przedmieściach. Dowiedz się czy warto rozważyć kupno domu lub mieszkania poza miastem, czy lepiej zainwestować w mieszkanie od dewelopera w sercu miasta. Poznaj odpowiedź na to ważne, nurtujące wiele młodych rodzin i par pytanie. Zyskaj pewność, że inwestujesz w to co najlepsze dla Twojej rodziny!

Wady mieszkania na przedmieściach

Duża odległość od centrum miasta

Największą wadą mieszkania na przedmieściach są spore odległości, które będą dzieliły Twój wymarzony dom od Twojego miejsca pracy, szkoły Twoich dzieci, rodziny i przyjaciół czy centrum handlowego i innych usług. To oznacza nie tylko dużą liczbę kilometrów, które trzeba pokonywać każdego dnia aby dostać się do centrum miasta, ale to również sporo czasu, który trzeba sobie zarezerwować na stanie w korkach. Najpopularniejsze drogi dojazdowe do mniejszych miejscowości dookoła dużych miast potrafią w godzinach porannego i popołudniowego szczytu mocno się zakorkować. Codzienne dojeżdżanie do domu lub mieszkania na przedmieściach wymaga cierpliwości i poświęcenia.

Mniejsza dostępność komunikacji miejskiej

Dalsza odległość od miasta oznacza także mniejszą dostępność komunikacji miejskiej. O ile siatka połączeń w granicach maista jest doskonale rozwinięta, o tyle na przedmieścia dojeżdża tylko kilka podmiejskich autobusów, które kursują co godzinę lub półtorej. To stwarza realny problem w dojazdach do szkoły, do znajomych czy na zakupy. Tak na prawdę, aby mieszkać na przedmieściach, koniecznie trzeba zainwestować w samochód, ponieważ jest to jedyna niezawodna metoda dojazdu do centrum miasta. Zwłaszcza młodzież mieszkająca na obrzeżach miasta może narzekać na dyskomfort związany z przemieszczaniem się z przedmieścia do miasta.

Słabiej rozwinięta infrastruktura

Mieszkanie na przedmieściach oznacza także słabiej rozwiniętą infrastrukturę handlową, usługową i kulturalną. O ile w dużym mieście dostęp do sklepów, fryzjera, kosmetyczki, poczty, przedszkola, szkół, parków, basenów, kin i centrów handlowych jest praktycznie nieograniczony, o tyle w przypadku przedmieścia oferta jest o wiele mniejsza. Mieszkanie na przedmieściach wymaga od rodzin planowania z wyprzedzeniem zakupów na dwa tygodnie czy wizyt w salonach fryzjerskich raz w miesiącu. Owszem, podmiejskie gminy starają się stale stawiać na rozwój kultury, szkolnictwa czy usług w mniejszych miastach, jednakże minie jeszcze sporo czasu nim dogonią największe metropolie.

Dom trudniejszy w utrzymaniu niż mieszkanie

Mówi się, że inwestycja w dom to wzięcie na siebie większej liczby obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa. W przypadku mieszkania w bloku nie musimy martwić się o system ogrzewania, podgrzewanie wody, odśnieżanie podjazdu, wywóz śmieci czy konserwację elewacji budynku. W przypadku własnego domu poza miastem, nikt inny poza Tobą nie zajmie się tymi kwestiami. Na Tobie spoczywa obowiązek kompleksowego zadbania o swój dom na przedmieściu, tak aby był w pełni funkcjonalny i aby życie w nim było komfortowe.

Zalety mieszkania na przedmieściach

Niższa cena

Największym atutem domu lub mieszkania na obrzeżach miasta jest niska cena. Poza miastem ceny nieruchomości są o wiele niższe niż w ścisłym centrum. To powoduje, że za kwotę którą planujesz przeznaczyć na zakup nowego lokum, poza maistem dostaniesz o wiele więcej. Jeżeli cena odgrywa dla Ciebie kluczową rolę i jesteś gotowy na kompromis pod względem lokalizacji, zakup domu czy mieszkania od dewelopera na przedmieściach będzie idealnym wyborem.

Większy metraż

Obrzeża miast są słabiej zaludnione, a między domami znajduje się większa przestrzeń do zagospodarowania. To powoduje, że działki poza miastem są większe i deweloperzy mogą sobie pozwolić na inwestycje o większym metrażu. Podczas gdy w dużym mieście standardem jest metraż mieszkania 45-60 mkw, poza miastem jest to już 90-120 mkw. To największa zaleta mieszkania na obrzeżach, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Spokój, cisza i bliskość natury

Kolejną zaletą, która często decyduje o wyborze domu poza miastem zamiast mieszkania jest spokój, cisza i bliskość natury, którą oferują tylko przedmieścia. Wielkomiejska dżungla nie jest dla każdego, a bliskość przyrody docenią szczególnie osoby aktywne fizycznie i rodziny z dziećmi. O wiele łatwiej jest pozostawać w kontakcie z naturą, gdy niemalże wkracza ona przez okno tarasowe do naszego domu. Mimo, iż w dużych miastach znajduje się sporo parków i terenów rekreacyjnych, to kupując mieszkanie w mieście nigdy nie będziesz mógł zamieszkać przy lesie, w sąsiedztwie pól czy jeziora.

Czyste powietrze

To kolejny ważny aspekt, który przeważa o wyborze domu poza miastem. Ilość spalin emitowanych przez pojazdy w mieście oraz fabryki i przemysł bywa przytłaczająca. Alerty smogowe w dużych miastach coraz częściej donoszą o niebezpiecznym dla zdrowia stężeniu szkodliwych pyłów. Wybierając dom poza miastem można mieć gwarancję zawsze czystszego powietrza niż w mieście. Na obrzeżach jest mniej aut, nie ma fabryk, a zagęszczenie ludności również jest niższe.