Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Wiele młodych osób myśli obecnie o nabyciu własnego mieszkania. Nic w tym dziwnego, ponieważ chęć usamodzielnienia się i wyprowadzki z domu rodzinnego jest coraz silniejszym trendem wśród osób między 20 a 30 rokiem życia. Ogromny popyt na mieszkania, zwłaszcza na rynku pierwotnym, ale również na rynku wtórnym wiąże się z dość wysokimi cenami na rynku nieruchomości w Polsce. To jednak nie zniechęca młodych ludzi przed zakupem.

Jeżeli i Ty jesteś w podobnej sytuacji i podjąłeś decyzję o zakupie nowego mieszkania, to z pewnością wiesz, że zanim dokonasz faktycznego zakupu, jest wiele spraw na które trzeba zwrócić uwagę. Gdy bank udzielił Ci już odpowiedni kredyt na zakup nowego mieszkania, możesz zająć się wyborem swojego nowego, wymarzonego lokum. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Poznaj 8 najważniejszych kwestii, które warto rozważyć przy wyborze nowego mieszkania.

Sprawdź dewelopera

Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, faktyczną umowę na zakup lokalu będziesz podpisywał najprawdopodobniej z deweloperem. Obecnie to właśnie prywatni deweloperzy kształtują rynek nieruchomości w Polsce. Z deweloperami jest podobnie jak z innymi przedsiębiorcami - jedni są bardziej solidni inni mniej. Wybór mieszkania to poważna decyzja na całe życie, która wymaga sporych nakładów finansowych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz uczciwą inwestycję, koniecznie przed zakupem sprawdź dokładnie dewelopera. Poczytaj opinie na jego temat, sprawdź jego uwarunkowania prawne oraz przyjrzyj się innym inwestycjom, które już zrealizował. Czasami rozmowa z mieszkańcami lokalu w innej inwestycji tego samego dewelopera jest w stanie rozwiać sporo wątpliwości i dać obraz tego, czy danemu deweloperowi można zaufać czy nie.

Podpisz solidną umowę

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera najczęściej kupuje się je na etapie dziury w ziemi. Ponieważ przy podpisywaniu umowy fizycznie brak jeszcze jej przedmiotu, należy przyłożyć ogromną wagę do podpisywanej umowy. Warto poradzić się doświadczonego prawnika, który przejrzy umowę deweloperską punkt po punkcie i sprawdzi jej zgodność z prawem. Dobra umowa na zakup mieszkania musi również zawierać zapis o odpowiedzialności dewelopera za niezrealizowanie inwestycji w czasie lub wcale oraz za ewentualne wady w nowo powstałym budynku.

Wybierz dobrą lokalizację

Kluczowa przy wyborze nowego mieszkania jest lokalizacja. Warto skrupulatnie przeanalizować gdzie umiejscowione będzie nowe mieszkanie, pod wieloma kątami. Po pierwsze upewnij się, że mieszkanie będzie dobrze skomunikowane z centrum miasta. Bardzo często zdarza się, że nowe mieszkania od dewelopera usytuowane są na obrzeżach, bez dobrego połączenia z centrum. Po drugie sprawdź dostępność różnych, najpotrzebniejszych punktów usługowych - sklepów, poczty, przedszkola, szkół, czy fryzjera. Po trzecie, kupując mieszkanie na resztę życia warto znaleźć idealny kompromis między miastem i przedmieściami. Wybierz lokal, który będzie znajdował się wystarczająco blisko miasta, ale również w sąsiedztwie natury, która umożliwi Tobie zachowanie odpowiedniego balansu życia.

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego okolicy

Przy wyborze dobrej lokalizacji nowego mieszkania zapoznaj się również z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla najbliższej okolicy. Wgląd w ten publiczny dokument pozwoli Ci lepiej zrozumieć jaki charakter będzie miała cała dzielnica, jakie inwestycje w przyszłości mogą powstać w okolicy Twojego mieszkania i czy w planach jest rozbudowa sieci komunikacyjnej.

Wybierz odpowiedni metraż

Wybierając nowe mieszkanie dla siebie lub dla całej rodziny należy dobrze przemyśleć metraż, ponieważ gdy raz dokonasz już zakupu określonego lokalu ani go nie rozciągniesz, ani nie pomniejszysz. Popularnym wyborem są obecnie mieszkania 2 i 3 pokojowe o powierzchni od 45 do 75 mkw. To już niemalże standard na rynku deweloperskim. Taki metraż będzie odpowiedni nawet dla rodziny z dwójką dzieci, a dzięki dobremu układowi pomieszczeń, każda z osób odnajdzie swoją komfortową przestrzeń w nowym lokum.

Dowiedz się jaki będzie stan wykończenia mieszkania

Zakup mieszkania od dewelopera rzadko kiedy oznacza odbiór mieszkania w wykończeniu pod klucz. Najczęściej podpisując umowę z deweloperem kupuje się mieszkanie w stanie deweloperskim, w którym trzeba jeszcze dużego nakładu prac wykończeniowych. Stan wykończenia nowego mieszkania, które odbierzesz od dewelopera wpływa na koszt zakupu inwestycji. Jednak jeżeli nie masz sił, aby samodzielnie urządzać nowe mieszkanie, wybierz opcję pod klucz.

Sprawdź materiały użyte przy budowie bloku

Przy sprawdzaniu innych inwestycji wybranego dewelopera, warto przyjrzeć im się pod kątem jakości budowania. Obecnie częstą praktyką wśród deweloperów jest budowa mieszkań na szybko, z materiałów o przeciętnej lub niskiej jakości. Niestety ilość rzadko kiedy idzie w parze z jakością. Są jednak inwestycje - perełki, takie jak osiedle mieszkaniowe w Poznaniu na Naramowicach - NoveOlendry, gdzie deweloper przemyślał starannie projekt całej inwestycji i do jej wykonania użył materiałów wysokiej jakości. Takie podejście wpływa znacząco na prestiż całej inwestycji oraz późniejszy komfort mieszkania w nowym mieszkaniu.

Zdecyduj, czy wolisz balkon, taras czy ogródek

Ostatnią, równie istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania jest to czy wolimy mniejszy balkon, rozległy taras, a może ogródek. Nowe mieszkania na parterze zwykle posiadają małe ogródki, które są idealne dla rodzin z dziećmi. Z kolei duży taras na wyższych piętrach umożliwia podziwianie pięknych widoków na panoramę miasta.