Czy wynajem mieszkania na pokoje się opłaca? Wady i zalety.

Wynajem mieszkania na pokoje to kusząca opcja szybkiego i łatwego zarobku, zwłaszcza dla właścicieli lokali o sporym metrażu w dużych miastach, które są dobrze zlokalizowane względem ośrodków akademickich i centrów biznesowych. Z takich pokojów na wynajem chętnie korzystają studenci i osoby pracujące, a przy odpowiednim zarządzaniu tego typu wynajmem można na prawdę sporo zarobić. Jakich formalności trzeba dopełnić, aby zgodnie z obowiązującym prawem oferować najemcom pojedyncze pokoje na wynajem? Czy wynajem na pokoje się opłaca? Sprawdź co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania na pokoje.

Mieszkanie na pokoje - jakie kryteria musi spełniać lokal?

Zdecydowanie większy popyt na wynajem pojedynczych pokoi panuje w dużych miastach, do których chętnie przyjeżdzają i osiedlają się w nich studenci, ze względu na prestiż uczelni oraz osoby pracujące, ze względu na obecność biznesu i dużych przedsiębiorstw. W miastach wojewódzkich taka inwestycja będzie bardziej opłacalna niż w mniejszych miejscowościach, gdzie raczej warto skupić się na wynajmie całego lokalu np. rodzinom z dziećmi.

Warto mieć na uwadze, że nie każde duże mieszkanie nadaje się do wynajmu na poszczególne pokoje. Aby taki biznes się opłacał, należy dysponować lokalem przynajmniej 3-pokojowym z dobrym rozkładem mieszkania, tj. osobną kuchnią i łazienką oraz brakiem pokojów przechodnich. Jedna łazienka powinna przypaść na maksymalnie 4-5 lokatorów, a każdy pokój powinien mieć powierzchnię od 9 do 12 mkw. Lokatorzy najchętniej wybierają pokoje jednoosobowe, dlatego w celu maksymalizacji zysku warto zaplanować mieszkanie na pokoje z jak największą liczbą "jedynek".

Drugą ważną kwestią jest lokalizacja mieszkania z pokojami na wynajem. Największym zainteresowaniem będą cieszyć się mieszkania w centrum miasta, w okolicy uczelni lub w pobliżu centrum biznesowego. Osoby, które wybierają pokoje na wynajem w dużym mieście raczej chcą maksymalnie obniżać koszty utrzymania i starają się oszczędzać na kosztownym transporcie publicznym oraz czasie przemieszczania się z mieszkania na uczelnię czy z mieszkania do pracy.

Wynajem na pokoje - jakie wyposażenie?

Co do wyposażenia takiego mieszkania, warto postawić na średnią półkę cenową. Przy częstej rotacji najemców wyposażenie mieszkania ulega szybszemu zniszczeniu, dlatego warto być przygotowanym na częste zmiany mebli. Nie warto zatem wybierać tych najdroższych, których będzie nam później szkoda. W przypadku studentów, osób pracujących czy nawet turystów, w każdym pokoju powinno znaleźć się przynajmniej łóżko, szafa, stolik z krzesłem lub biurko, zasłony oraz drzwi z możliwością zamknięcia na klucz. Każdemu z lokatorów w mieszkaniu wynajmowanym na pokoje należy zapewnić maksymalny komfort i poczucie prywatności.

Umowa przy wynajmie mieszkania na pokoje

Wynajem mieszkania na pokoje oznacza konieczność przygotowania przez właściciela lokalu tyle oddzielnych umów najmu, ilu najemców będzie wynajmować pokoje. W praktyce oznacza to najczęściej, że w mieszkaniu 4-osobowym trzeba dysponować 4 odrębnymi umowami najmu. Każdy pokój w takim przypadku traktowany jest niejako jako osobne „mini-mieszkanie”.

Oprócz podstawowych zapisów w umowie dotyczących wysokości czynszu za najem, okresu trwania umowy i okresu jej wypowiedzenia, należy również jasno zaznaczyć jak będą rozliczane media (woda, prąd, gaz, śmieci, ogrzewanie), zarówno przy pełnym obłożeniu mieszkania, jak i w sytuacji gdy nie wszystkie pokoje będą wynajmowane. Najczęściej proponuje się rozliczanie proporcjonalne do liczby pokoi, to znaczy, że całkowity koszt za zużyte media w danym miesiącu dzielony jest przez liczbę wynajmowanych pokojów lub liczbę lokatorów. Wówczas sytuacja wzajemnych rozliczeń będzie jasna i transparentna dla wszystkich, a pole do ewentualnych konfliktów będzie ograniczone.

Wynajem mieszkania na pokoje - zalety

Wynajem na pokoje ma cały szereg zalet. Jeżeli dysponujesz mieszkaniem o sporym metrażu w dużym mieście, zdecydowanie powinieneś rozważyć taką inwestycję, ponieważ będzie ona przynosiła bardzo duże zyski i szybko się zwróci. W przypadku wynajmu poszczególnych pokoi można zdecydowanie więcej zarobić, niż gdyby wynajmować mieszkanie w całości jednemu najemcy. Poza tym duże mieszkanie trudniej jest wynająć w całości, a przy podziale na osobno wynajmowane pokoje, szybciej znajdziesz lokatorów. Zaletą wynajmowania w mieszkaniu poszczególnych pokoi jest również to, że przy większej liczbie lokatorów rzadko kiedy będzie miała miejsce sytuacja, iż mieszkanie będzie stało zupełnie puste. To z kolei oznacza stały przychód generowany z tytułu wynajmu na pokoje.

Wynajem mieszkania na pokoje - wady

Wynajem na pokoje nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Przy dużej liczbie najemców w jednym mieszkaniu, trzeba mieć przygotowane kilka różnych umów najmu oraz należy liczyć się z dużą rotacją lokatorów i częstszym podpisywaniem i wypowiadaniem umów. Organizacyjnie i administracyjnie wynajem mieszkania na pokoje jest trudniejszy niż wynajem całości jednemu najemcy. Poza tym wynajmowanie poszczególnych pokoi różnym lokatorom oznacza trudniejszy sprawiedliwy podział kosztów eksploatacyjnych oraz częstszą konieczność wymiany wyposażenia mieszkania czy odświeżania wyglądu pokojów i części wspólnych.