Rynek pierwotny czy wtórny – jakie mieszkanie kupić?

W momencie, gdy zaczynamy myśleć nad kupnem mieszkania, pojawia się  zazwyczaj mnóstwo pytań. Oczywiście te podstawowe to kwestia funduszy. Niestety niewiele osób może pozwolić sobie na kupno nowego lokum bez kredytu. Ściśle z finansami powiązane jest jedno z najważniejszych pytań, jakie należy sobie postawić już na początku – rynek pierwotny czy wtórny? Oczywiście różnice są spore, a jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Każdy zwraca uwagę na inne czynniki i co innego mu pasuje bądź nie. Dlatego w poniższym artykule przyjrzymy się różnicom między rynkiem pierwotnym i wtórnym. 

 

Rynek wtórny – czym się charakteryzuje?

 

Mieszkanie z rynku wtórnego to najczęściej po prostu lokum, które w momencie wystawienia go na sprzedaż, posiada już właściciela. Nawet jeśli dziś kupisz apartament od dewelopera, a jutro go sprzedasz – będzie to już rynek wtórny. 

mieszkanie z rynku wtórnego

Zalety rynku wtórnego

 

Wiemy, co bierzemy

 

Kupując lokum “z drugiej ręki” wiemy zazwyczaj dokładnie, na co się decydujemy. Większość takich mieszkań jest już urządzona. Można wypytać innych mieszkańców, sprawdzić dokładnie osiedle, infrastruktura jest już zwykle w pełnym rozkwicie. Oczywiście łączy się to także z pewnymi wadami – teoretycznie widzimy wykończone “M”, ale nigdy nie mamy 100% pewności, czy sprzedający nie próbuje czegoś ukryć. 

 

Blisko centrum

 

Nie da się ukryć, że ścisłe centra miast są zazwyczaj już dość dokładnie zagospodarowane. Choć deweloperom cały czas udaje się kupić wyjątkowo atrakcyjne działki, to jednak te najmodniejsze dzielnice, pełne restauracji, pubów i miejskiego życia, znajdują się w samym centrum miast. Nowe mieszkania zazwyczaj powstają w oddaleniu. Kupując zatem mieszkanie używane, możemy liczyć na doskonała infrastrukturę, bliskość miejsc pracy, rozrywek, komunikacji miejskiej itd. 

 

Remont nie zawsze jest koniecznością 

 

Ten punkt jest bardzo płynny. Wszystko zależy od tego, jakie mieszkanie kupimy. Jeśli postawimy na takie, które jest w dobrym stanie (zazwyczaj będzie droższe niż takie do remontu), to możliwe, że niemal od razu będziemy mogli się wprowadzić. Jest to duże ułatwienie, szczególnie, jeśli goni nas czas. Oczywiście zawsze sprawdźmy dokładnie stan mieszkania przed kupnem.

 

Wady rynku wtórnego

 

Rynek wtórny bywa dla wielu osób nieatrakcyjny, co właściwie kłóci się z poprzednimi punktami – tak jak pisaliśmy, wszystko zależy od Twoich własnych preferencji.

 

mieszkania z rynku wtórnego

Ukryte koszta

 

Najpoważniejszym problemem w przypadku mieszkań używanych może być to, że bardzo trudno jest wyłapać wszystkie ewentualne błędy lub ukryte koszta, jeśli sprzedający próbuje coś ukryć. Często zdarza się też, że nawet jeśli wiedzieliśmy, że czeka nas remont, po czasie okazuje się, że ostateczne koszta znacznie przekraczają te zaplanowane. Dlatego zanim zdecydujemy się na taki zakup, koniecznie sprawdźmy, jaki dokładnie jest stan lokum, a także całego bloku czy wieżowca. Wymiana instalacji należy od najdroższych części remontu, dlatego lepiej sprawdzić ją w momencie oglądania naszej przyszłej nieruchomości.

 

Hałas i niebezpieczna okolica

 

Choć część osób chce mieszkać w centrum i nie przeszkadza im gwar, jednak wielu osobom może przeszkadzać hałas dochodzący z ulicy i chodników. Przeglądając oferty, zastanówmy się, w jakiej okolicy znajduje się nieruchomość. Czy jest to osiedle z blokami z wielkiej płyty, a może kamienice? Niestety zdarza się, że sąsiedztwo może okazać się miłośnikami głośnych imprez. Jeśli cenisz sobie spokój, lepiej zastanów się dwa razy przed tym, jak zamieszkasz w centrum miasta. Warto również zwrócić uwagę na ochronę – nowoczesne osiedla często posiadają zaawansowany system kamer i alarmów, a nawet stróży. Jeśli więc zależy Ci na bezpieczeństwie, taka oferta może Cię zainteresować. 

 

Rynek pierwotny się charakteryzuje?

 

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, stajesz się jego pierwszym właścicielem. Wcześniej należało ono do inwestora, czyli np. dewelopera. Jeśli zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie mieszkania, odbędzie odbiór mieszkania i przekazanie kluczy – nieruchomość jest już Twoja i stajesz się jej właścicielem. 

 

Zalety rynku pierwotnego

 

Mieszkania z rynku pierwotnego posiadają szereg zalet, które przekonują wiele osób. 

mieszkanie z rynku pierwotnego

Jesteś pierwszym właścicielem

 

Jest to najważniejsza różnica, dla jednego nieistotna, dla drugiego kluczowa. Wiele osób pragnie mieć mieszkanie w 100% swoje. Być pierwszym właścicielem, podjąć wszystkie decyzje dotyczące remontu i wykończenia – są to momenty, na które w przypadku rynku wtórnego nie możemy sobie pozwolić. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, masz pełną dowolność, dotyczącą wykończenia ścian, podłóg, sufitów, oświetlenia, drzwi wewnętrznych. 

 

Bezpieczeństwo i spokój

 

Nowoczesne osiedla mieszkaniowe, na których zazwyczaj powstają budynki, w których można kupić mieszkania z rynku pierwotnego są zazwyczaj dobrze chronione. Ponieważ dla wielu rodzin, szczególnie tych posiadających dzieci, jest to kluczowa kwestia, wielu deweloperów zapewnia tego typu udogodnienia. Instalują kamery, alarmy, płoty i zamykane bramki. Coraz częściej spotykamy się też  ochroną 24/7. Dzięki temu możemy spać spokojniej i czuć się bezpieczniej.

 

Tym samym mamy większą pewność, że pod blokiem nie będzie kręcił się ktoś niechciany. Zdecydowanie też ograniczymy problem z nocnymi imprezowiczami i “krzykaczami”. 

mieszkanie z rynku pierwotnego

Bliskość terenów zielonych

 

Tak, jak w przypadku Novych Olendrów, na innych nowoczesnych osiedlach, powstających w nieco bardziej oddalonych częściach miasta (pamiętaj, że podróż ze ścisłego centrum na Naramowice zajmuje około 20 minut, a już niedługo ten czas skróci się dzięki tramwajowi!), jest więcej zieleni. Bardzo często w bliskim sąsiedztwie mamy parki, lasy, zagajniki, rzeki czy jeziora. Nove Olendry są usytuowane niedaleko koryta Warty i rezerwatu przyrody Żurawiniec. 

 

Nowoczesne budownictwo

 

Aby być pewnym jakości mieszkania i całego budynku, należy upewnić się, czy deweloper jest, godny zaufania. Wtedy możemy mieć pewność, że cała inwestycja powstaje z wykorzystaniem dobrych materiałów. Sprawia to, że żywotność takiego lokum znacznie się wydłuża, oszczędzamy, ponieważ nie musimy inwestować w naprawy i remonty, a sama eksploatacja również jest często o wiele tańsza i efektywniejsza.

 

Dobrze postawić na takie nieruchomości, które budowane są z wykorzystaniem ekologicznych materiałów i technik. 

 

Wady rynku wtórnego

 

Rynek pierwotny ma też swoje wady. Głównym problemem jest czas oczekiwania na gotowe mieszkanie oraz konieczność remontu. Wszystko jednak zależy od tego, czego oczekujemy, co się nam podoba, a co nie!