Poznaj historię poznańskich Naramowic

Dzielnica Naramowice stanowi część samorządowego osiedla Poznania położonego w północnej części miasta. To doskonale skomunikowana przestrzeń o wielu walorach i ciekawej historii. Jest świetnym miejscem do życia, a tu właśnie powstaje inwestycja mieszkaniowa Osiedle Nove Olendry. Sprawdź, jaka jest historia tych terenów i co sprawia, że warto zamieszkać na Naramowicach.

 

Naramowice - dzielnica Poznania z wielowiekową historią

Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Naramowice w okolicach Poznania datowane są na 1366 rok, choć nie dotyczą bezpośrednio tych terenów. To rycerz Naram z Naramowic potwierdził oświadczenie wydane przez kasztelana poznańskiego Wierzbiętę z Paniewic. Dotyczyło ono zakupu młyna przez biskupa Jana od właściciela Swarzędza i zapisało się na stałe w lokalnej historii.

Ziemie w odległości około 4 kilometrów od centrum średniowiecznego Poznania, na których znajduje się obecna dzielnica Naramowice zakupił Erazm zwany Rossmanem z bogatej mieszczańskiej rodziny. Przyjął on nazwisko od nabytych dóbr, tworząc początek rodu Naramowskich. W 1505 roku Naramowscy stali się pełnoprawną szlachtą w wyniku wyroku sądu powołanego przez króla Aleksandra.

Natomiast z roku 1580 pochodzą źródła, które wskazują na wieś szlachecką Naramowice na północ od Poznania, w województwie poznańskim. W XVIII wieku na Naramowicach funkcjonował dwór z folwarkiem. Otaczał go park, stawy, szkółki leśne - obecnie nieistniejące.

 

Rozwój Naramowic i włączenie do miasta Poznań

Na północy Naramowic około 1760 roku zaczęli osiedlać się osadnicy z Holandii, tworząc wieś Naramowice Olendry. Lokalni rolnicy czerpali wiedzę i doświadczenie od Holendrów, co miało wpływ na rozwój rolnictwa. Przybyszów ceniono także za gościnność oraz przyjacielski stosunek do sąsiadów.

W XIX wieku główną oś wsi stanowiła ulica Naramowicka. Obszar dzielił się na właściwą wieś oraz osady Wilczy Młyn, Różany Młyn i Naramowice Olędry. Tereny Naramowic wzbogaciły się o pruskie forty i schron, które wpłynęły na rozwój okolicy. W tych czasach powstała tu także nowa szkoła.

Początek XX wieku był dla dzielnicy Naramowice przełomowy. W 1925 roku tereny zostały przejęte za długi i włączane stopniowo w obszar miasta. Miasto utworzyło sady, stawy rybne, sierociniec i osiedle. Na Naramowicach miały miejsce różne wydarzenia kulturalne, pikniki, wojskowe zawody konne. Terenów nie ominął także kryzys oraz trudne czasy II wojny światowej.

Powojenny okres dla Naramowic określany jest czasem złotym wiekiem. Do osady doprowadzony został prąd, dojeżdżała także linia trolejbusowa. Dzielnica zaczęła się zmieniać i rozwijać. Powstają nowe budynki, a także coraz liczniejsze inwestycje. Wybudowany zostaje także nowy kościół. Obszar ten zyskuje uznanie mieszkańców Poznania, a z końcem XX i początkiem XXI wieku staje się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do życia.

 

Komfort życia we współczesnych Naramowicach

Dzielnica Naramowice jest doskonale skomunikowana z centrum Poznania. To liczne linie autobusowe oraz nowa trasa tramwajowa. Mieszkańcy mają do dyspozycji wiele punktów handlowych, usługowych i gastronomicznych. Jednocześnie nowoczesne osiedla mieszkaniowe, w tym inwestycja Osiedle Nove Olendry zlokalizowane są z dala od miejskiego zgiełku, w miejscach sprzyjających odpoczynkowi.

Na uwagę w dzielnicy Naramowice zasługuje niezwykła bliskość rekreacyjnych terenów zielonych. To przede wszystkim łąki nadwarciańskie w niemalże bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Nove Olendry, idealne na spacery, rowerowe wycieczki i inne aktywności. Urokliwy Staw Młyński sprawdzi się również dla miłośników odpoczynku nad wodą. Naramowice posiadają także mniejsze parki oraz na pograniczu rezerwat przyrody Żurawiniec.