Trasa tramwajowa na Naramowice – Osiedle Nove Olendry

Nove Olendry to nowoczesne osiedle na Naramowicach w północnej części Poznania. O jego unikalności stanowią między innymi liczne ekologiczne rozwiązania, a także piękna architektura, która nawiązuje do pierwszych mieszkańców tych okolic – holenderskich Olendrów. Nove Olendry to wyjątkowe osiedle, a Naramowice, na których znajduje się inwestycja, są dzielnicą o niezwykłych walorach przyrodniczych. Mieszkając tam, możesz codziennie być blisko z naturą – pójść na spacer do Rezerwatu Przyrody Żurawiniec, w którym znajduje się jedyne w Poznaniu torfowisko, możesz też odpocząć na dzikiej plaży przy Stawie Młyńskim. Liczne trasy biegowe i rowerowe, jak chociażby Nadwarciański Szlak Rowerowy, zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dostęp do terenów zielonych nie wyklucza jednak bliskości wielkomiejskich atrakcji. Z Naramowic możesz dostać się do centrum w szybki sposób dzięki komunikacji miejskiej. W pobliżu inwestycji znajdują się liczne przystanki autobusowe, a także nowa linia tramwajowa otwarta w kwietniu 2022 roku.

Trasa tramwajowa na Naramowice – nowa jakość transportu

Trasa tramwajowa na Naramowice sprawiła, że dzielnica jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Inwestycja Nove Olendry stanowi, między innymi dzięki tym udogodnieniom, wymarzone miejsce do zamieszkania. Budowa nowej trasy tramwajowej trwała od czerwca 2020 roku. Od tego czasu stopniowo oddawano kolejne odcinki. Początkowo można było dojeżdżać do stacji Włodarska, następnie do przystanku Lechicka / Naramowicka. Teraz ostatnim przystankiem tej trasy jest przystanek Błażeja. Co ciekawe trasa tramwajowa na Naramowice nie kończy się jak inne takie linie w Poznaniu pętlą tramwajową, a końcówką czołową, która przystosowana jest do obsługi tramwajów dwustronnych. Czy domyślasz się, dlaczego? Odpowiedź jest prosta – to nie jest ostatni etap budowy tej trasy. Zanim jednak tramwaje zaczną dojeżdżać dalej, na Umultowo, do użytku ma zostać oddany odcinek wiodący od przystanku Wilczak do Garbar. Wedle założeń władz miejskich tramwaj z Naramowic ma wejść w skład linii, które przejeżdżają tuż obok poznańskiego Starego Miasta. Ten etap rozbudowy sieci tramwajowej jest obecnie uznawany za najbardziej istotny przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. To właśnie podkreślał podczas oficjalnego otwarcia trasy tramwajowej na Naramowice. Według założeń władz, pod koniec 2022 roku powinny powstać plany funkcjonalno-użytkowe tego etapu, a przy odpowiedniej determinacji cała budowa ma ruszyć w ciągu najbliższych dwóch lat. Kiedy ten odcinek zostanie oddany do użytku rozpoczną się prace nad stworzeniem przedłużenia trasy z przystanku Błażeja do Umultowa. Tam, w pobliżu niedawno wybudowanej szkoły, ma powstać zintegrowany węzeł przesiadkowy. Plany obejmują stworzenie parkingów Park&Ride oraz Bike&Ride, a także stacji rowerów miejskich. Czwarty etap będzie natomiast łączył Osiedle Łokietka z ulicą Rubież.

I mimo, że na następne etapy rozbudowy sieci tramwajowej w północnym Poznaniu będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, to najważniejszy z nich został już ukończony. Teraz mieszkańców Naramowic czeka budowa chodników i tras rowerowych na nowo otwartym odcinku trasy. To sprawi, że dzielnica będzie jeszcze bardziej atrakcyjna do zamieszkania i spędzania tam aktywnie wolnego czasu.

Dojazd trasą tramwajową na Naramowice

Czy wiesz, jakie tramwaje łączą Naramowice z innymi częściami Poznania? Jak dotąd jedyną regularną linią, która przez nie biegnie, jest dziesiątka. Tramwajem o numerze 10 możesz dostać się aż do pętli Dębiec zlokalizowanej na południowym skraju miasta. Trasa prowadzi między innymi przez sąsiadujące z Naramowicami Winogrady. Trasa przebiega też przez odcinek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. W porównaniu z innymi częściami miasta, to naprawdę duże udogodnienie, które sprawia, że czas przejazdu w stosunku do długości trasy jest wyjątkowo krótki.

Linia numer 10 zapewni bezpośredni dojazd z Naramowic do takich miejsc jak Park Szelągowski (1), Park Cytadela (2), Opera (3), Rondo Kaponiera (4) stanowiące ważny węzeł przesiadkowy w Poznaniu, Międzynarodowe Targi Poznańskie (5), Park Wilsona (6), Most Dworcowy i dworzec kolejowy (7), Nocny Targ Towarzyski (8), Stary Browar (9), Galeria Posnania (10), czy Jezioro Maltańskie (11).

Inną opcją ma być również tramwaj numer 3, który zabierze pasażerów z Naramowic przez Winogrady i Centrum do Placu Wielkopolskiego. Na razie ta linia nie dojeżdża jednak na same Naramowice – nadal trwają tam prace budowlane, które w późniejszym czasie zaowocują wygodną infrastrukturą. 

Naramowice – dzielnica Twojej przyszłości

Bliskość miasta i terenów zielonych, dogodny dojazd do centrum zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską lub rowerem. Przedszkola, szkoły, siłownie, restauracje, banki, sklepy i urzędy na wyciągnięcie ręki. To wszystko cechuje Naramowice, które są typowo mieszkalną, szybko rozwijającą się, nowoczesną dzielnicą. To wyjątkowa lokalizacja w Poznaniu, której atrakcyjność ciągle wzrasta – między innymi dzięki nowo otwartej linii tramwajowej. 

Jeśli szukasz swojego miejsca do życia w stolicy Wielkopolski, gdzie spokój i wytchnienie łączą się z nieograniczonymi możliwościami wybierz mieszkanie na osiedlu Nove Olendry. Gwarantujemy – to właśnie na nim odnajdziesz swój raj na ziemi.