Klimatyzacja do mieszkania – jak ochłodzić swoje mieszkanie w lecie?

Lato to przez wielu najbardziej wyczekiwana pora roku. Nic w tym dziwnego, bowiem latem dni są długie, słońce mocno grzeje, a temperatury zachęcają do licznych wyjazdów i przeżywania wakacyjnych przygód. Często jest jednak tak, że pomiędzy wyjazdami i czasem spędzonym nad morzem, w górach, na basenie czy w lesie, musimy przebywać w naszym mieszkaniu, które dość szybko latem się nagrzewa. 

 

Niezależnie czy posiadasz mieszkanie w nowym budynku, czy w bloku z wielkiej płyty, Twoje cztery ściany, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach mogą stać się latem naprawdę gorące. Nie ma nic gorszego niż przebywanie w dusznym, gorącym, nagrzanym pomieszczeniu, gdzie pot dosłownie ścieka nam z czoła. Odpowiedzią na potrzebę chłodu w mieszkaniu i konieczność wyregulowania temperatury w pomieszczeniach jest klimatyzacja do mieszkania. Dowiedz się jak skutecznie ochłodzić swoje mieszkanie w lecie i czym kierować się przy wyborze klimatyzacji do mieszkania. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę w tej kwestii. Sprawdź koniecznie! 

klimatyzacja w mieszkaniu

Jak ochłodzić mieszkanie w lecie - sprawdzone sposoby

Istnieje wiele sposobów na ochłodzenie mieszkania latem, które nie wymagają zakupu klimatyzacji z jednostką zewnętrzną lub klimatyzatora przenośnego. Już nasze babcie doskonale wiedziały, jak radzić sobie z letnimi upałami w mieszkaniu. Jak zatem poskromić gorące promienie słoneczne, gdy chcemy w domu mieć komfort termiczny i cieszyć się przyjemnie rześkim powietrzem? 

 

Kluczową zasadą jest nieotwieranie okien podczas najgorętszych godzin. W ciągu dnia zasłaniajmy okna zasłonami, roletami lub żaluzjami, a otwierajmy je szeroko rano i wieczorem. Wietrzenie całego mieszkania przy szeroko otwartych oknach nocą, to również dobra strategia. Po drugie - rośliny. Mało kto wie, że posiadanie dużej liczby zielonych roślin domowych, rozstawianych w doniczkach po całym mieszkaniu pomaga nie tylko oczyścić ś powietrze, ale również je schładzać. Rośliny wytwarzają w pomieszczeniach swoisty mikroklimat, co znacznie podnosi komfort przebywania w nich podczas letnich upałów. 

klimatyzacja w mieszkaniu

Ochłodzić mieszkanie latem można również przy użyciu lodowatej wody. Tutaj dobrze sprawdzą się rozwieszone w całym mieszkaniu mokre prześcieradła oraz napełnianie wanny lodowatą wodą. Także większość nawilżaczy powietrza posiada opcję ustawienia na nawiewanie zimnym powietrzem. Dzięki takim metodom będziemy w stanie nieco obniżyć temperaturę w pokojach. 

 

Tym, którzy uznają wyższość elektrycznych urządzeń chłodzących nad tradycyjnymi metodami, jednak nie należą do szczególnych miłośników klimatyzacji, poleca się wiatraki i wentylatory, które obracając się mieszają powietrze i delikatnie je schładzają. Dzięki temu powietrze w mieszkaniu latem rusza się i nie jest tak mocno stojące i dusze.

 

Klimatyzacja do mieszkania - najlepszy sposób na ochłodzenie mieszkania latem 

W przypadku, gdy letnie upały bardzo mocno doskwierają, opisane wyżej metody tradycyjnego schładzania mieszkania mogą okazać się niewystarczające. Dla prawdziwego komfortu cieplnego latem, warto zainwestować w porządną klimatyzację z jednostką zewnętrzną bądź klimatyzator przenośny. Te urządzenia zapewnią prawdziwy chłód w mieszkaniu i znacząco podniosą komfort przebywania w pomieszczeniach w bloku podczas letnich upałów. Dobra informacja jest taka, że raz zakupiony klimatyzator będzie służył nam przez długie lata, a inwestycja szybko się zwróci. 

 

Klimatyzacja do mieszkania powinna spełniać trzy podstawowe warunki. Po pierwsze cicha praca, bo nikt nie lubi głośnego, całodniowego buczenia i dudnienia w mieszkaniu. Ponadto, w nocy cicha praca klimatyzacji ma ogromne znaczenie, ponieważ zwyczajnie nie da się zasnąć przy głośno pracującym urządzeniu. Po drugie klimatyzacja powinna być energooszczędna, aby rachunki za prąd latem nie były wysokie oraz po trzecie powinna posiadać wiele opcji różnicowania temperatury nawiewu zarówno chłodnego jak i ciepłego powietrza. 

klimatyzacja w mieszkaniu

Przy wyborze konkretnego modelu klimatyzacji, zwróćmy uwagę na to, gdzie umieszczamy nawiew, a w przypadku urządzenia  z jednostką zewnętrzną, upewnijmy się, że montaż takiego urządzenia jest zgodny z regulaminem użytkowania mieszkania. Posiadaczom klimatyzacji w mieszkaniu nie wolno zapomnieć o konieczności regularnego jej czyszczenia, aby jakość chłodnego powietrza stale była stale wysoka i aby urządzenie chłodzące posłużyło nam jak najdłużej.