Aranżacja salonu w bloku – jak urządzić idealny salon w mieszkaniu?

Urządzenie salonu w bloku to zazwyczaj trudne zadanie. Wydawać by się mogło, że mniejszy metraż, w przypadku blokowego salonu, to mniej urządzania, jednak nic bardziej mylnego! Salony w bloku, zwłaszcza w starym budownictwie, bywają nieustawne, za mało doświetlone, przechodnie i niefunkcjonalne. Z kolei w nowym budownictwie bardzo często salon spełnia wiele funkcji na raz, ponieważ połączony jest z aneksem kuchennym, co wymusza taką aranżację przestrzeni, aby spójnie połączyć ze sobą funkcję wypoczynkową i rekreacyjną dla rodziny oraz, jadalnianą i kuchenną. 

 

Poza małym metrażem salonu w bloku oraz jego wątpliwą ustawnością, dużym problem podczas urządzania salonu w bloku staje się wydzielenie odpowiednich stref oraz niezagracenie przestrzeni zbędnymi meblami. Dowiedz się jak zaaranżować salon w bloku, tak by był ładny i funkcjonalny oraz odpowiadał na potrzeby wszystkich domowników. Poznaj skuteczne triki wnętrzarskie, które optycznie powiększą przestrzeń Twojego salonu w bloku. Zainspiruj się i wybierz takie rozwiązania do Twojego salonu, które pomogą Ci utrzymać go w ładzie i porządku, a dodatkowo nadadzą mu lekkości. Odmień wystrój swojego salonu w bloku dzięki praktycznym wskazówkom dotyczącym tego jak urządzić idealny salon w mieszkaniu. 

aranżacja salonu w bloku

Aranżacja salon w bloku - po pierwsze światło

Dużym problemem w przypadku salonów w bloku, czy to w starym budownictwie czy nowym, jest niewystarczająca ilość światła. Problem jest szczególnie dokuczliwy w kawalerkach, w których zazwyczaj jedno spore pomieszczenie oświetlone jest przez jedno okno, lub w tzw. blokach z wielkiej płyty, gdzie okna są stosunkowo niewielkie. Dzięki odpowiednim trikom wnętrzarskim możesz jednak doświetlić swój salon w bloku, bez konieczności wykuwania dodatkowych okien (czego i tak nie wolno Ci zrobić). Kluczem do sukcesu jest tutaj aranżacja salonu pełna światła.

 

Aby uzyskać efekt dobrze oświetlonego pomieszczenia, nawet przy niewielkiej ilości naturalnego światła, która wpada do salonu przez okno, należy zastosować kilka prostych metod. Po pierwsze, wybierając kolory do salonu, postaw na jasne i bardzo jasne ściany. Najlepiej sprawdzi się oczywiście biała farba na ścianach i na suficie, jednak jeśli chcesz nadać wnętrzu odrobiny koloru, postaw na delikatne szarości i pastele. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie i lepiej je doświetlić, postaw raczej na chłodne kolory, które sprawią, że Twój salon w bloku będzie się wydawał jeszcze bardziej przestrzenny. 

 

Po drugie, zrezygnuj z nadmiernej aranżacji okien i postaw na absolutne minimum. Rezygnując z zasłon i firan, wpuścisz do swojego salonu więcej światła naturalnego. Dobrym rozwiązaniem są proste rolety montowane na ramie okiennej, które na noc możesz wygodnie zasłonić, a wciągu dnia całkowicie je podciągnąć, co spowoduje, że przez okno do salonu będzie wpadała maksymalna ilość światła.

aranżacja salonu w bloku

Idealny salon w bloku a meble 

Ogromnym wyzwaniem podczas urządzania salonu w bloku, zwłaszcza niewielkich rozmiarów, jest dobór właściwych mebli. Po pierwsze i najważniejsze, mały metraż salonu wcale nie zwalnia nas z obowiązku wybierania mebli trwałych i solidne wykonanych. Najgorsze co można zrobić w niewielkim salonie to postawić na tanie meble z sieciówek o wątpliwej jakości, które szybko będą się psuły i spowodują, że wnętrze przestanie być funkcjonalne i estetyczne. 

 

W salonie w bloku warto postawić na dobre, lekkie i funkcjonalne meble, które posłużą nam całe lata. Ponadto, w przypadku małej powierzchni salonu, wcale nie potrzebujemy dużej ilości mebli, dlatego spokojnie możemy wybrać coś droższego. Absolutne minimum to rozkładana kanapa lub narożnik, stolik kawowy, szafka pod TV oraz stół jadalniany z krzesłami. 

 

Zrezygnuj z obszernych meblościanek w starym stylu, które niepotrzebnie zagracają przestrzeń i ograniczają dostęp światła do pomieszczenia. Dobrym wyborem będą meble modułowe, które z łatwością można indywidualnie dopasować do metrażu salonu w bloku. Są one również łatwe w montażu, zazwyczaj dość lekkie i tworzą wizualne jedną, spójną całość. W salonie w bloku dobrze sprawdzą się meble w stylu skandynawskim, które są jasne i lekkie. Meble w tym stylu są neutralne i dość bezpieczne dla wystroju całego salonu. Jeśli jednak chcesz odrobiny ekstrawagancji, możesz postawić na przezroczyste stoliki kawowe czy krzesła z dobrej jakości przezroczystego tworzywa sztucznego, które optycznie nie zabiorą żadnej przestrzeni w salonie.