Osiedle Naramowice

 

Naramowice to część Poznania, która jest jednocześnie jednostką obszarową w Systemie Informacji Miejskiej (SIM). Położone są w północnej części miasta, na terenie osiedla samorządowego Naramowice. Obecnie są najprężniej rozwijającą się częścią Poznania, z nastawieniem głównie na zabudowę domów jedno- i wielorodzinnych. Osiedle Naramowice było przez długi czas niedoceniane, rozwija się obecnie coraz prężniej, przyciągając wzrok nie tylko inwestorów i deweloperów, ale przede wszystkim mieszkańców. 

 

cozy home

 

Osiedle Naramowice – bliskość terenów zielonych

 

Główną zaletą mieszkania na poznańskim osiedlu Naramowice i w okolicy są tereny zielone. Nic dziwnego, że Naramowice są często wybierane przez rodziny z dziećmi. Jest to także raj dla wszystkich sportowców, amatorów joggingu, piechurów i rowerzystów. Tutaj naprawdę można oddychać pełną piersią! Głównym plusem jest bliskość rezerwatu Żurawiniec

 

Rezerwat Żurawiniec jest rezerwatem przyrody nieożywionej, który został utworzony już w roku 1959. Powstał dzięki działaniom Heleny Szafran, poznańskiej botaniczki i działaczki na rzecz ochrony przyrody. Miał na celu zachowanie torfowisk przejściowych oraz ich niezwykłej roślinności. Z czasem jednak uległ sporej degradacji. Od roku 2015 prowadzone były działania, mające na celu podniesienie poziomu wód gruntowych, co miało doprowadzić do częściowej odnowy zasobów. Choć obecny Żurawiniec nie przypomina już tego z lat pięćdziesiątych, to wciąż można w nim znaleźć wiele ciekawych gatunków roślin. Mieszkańcy osiedla Naramowice i Piątkowa cenią sobie to miejsce za spokój i ciszę. Jest popularnym miejscem na spacery – szczególnie rodziców z dziećmi. Może stanowić idealny punkt do tego, by uczyć maluchy szacunku do przyrody. 

 

Niedaleko osiedla Naramowice znajdziemy także dolinę Warty. Żadnemu Poznaniakowi nie trzeba przedstawiać naszej wyjątkowej rzeki oraz zalet płynących ze spędzania nad nią czasu wolnego. Idealne miejsce na pikniki, spotkania ze znajomymi i rodziną. Z pewnością także każdy psiak będzie szczęśliwy, mogąc wybiegać się i wyszaleć! 

 

forest

 

Historia osiedla Naramowice

 

Jeśli chcecie przeczytać więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Warto jednak zaznaczyć, że Naramowice zawsze były istotną częścią Poznania. Początkowo ze względu na swój rolniczy charakter, a z czasem jako idealne miejsce zamieszkania dla wszystkich, którzy cenili sobie spokój i odrobinę oddechu. To właśnie w obrębie Naramowic znajdowała się także wieś olęderska, od której zaczerpnęliśmy inspirację dla nazwy naszego osiedla – Nove Olendry. 

 

Osiedle Naramowice – udogodnienia

 

Chociaż osiedle Naramowice przez długi czas było niedoceniane, sytuacja powoli się zmienia. Głównie dzięki działaniom deweloperskim, w tym Novaform. Mieszkańcy Poznania zauważają już ogromny potencjał, jaki kryje się w tej części miasta. Wielu uważa, że na Naramowicach niczego nie ma – nic bardziej mylnego! Znajdziesz tutaj wszystko, co potrzebne, aby żyć wygodnie. Należy też wspomnieć, że szykuje się sporo zmian.

 

Tramwaj na osiedlu Naramowice

 

Wizualizacja tramwaju na Naramowicach

 

Poznaniacy uwielbiają tramwaje. Nasze “pestkowe” metro ułatwia dojazdy do szkoły czy pracy tysiącom mieszkańców. Bez nich obraz stolicy Wielkopolski wyglądałby zupełnie inaczej. Zielono-żółte maszyny stały się już nieodłącznym elementem krajobrazu. Ci, którzy znają historię, wiedzą także, że motorniczy mieli duży udział w wydarzeniach Czerwca ‘56! Nie da się przecenić ich wartości.

 

Dla obecnych i przyszłych mieszkańców miasta, mamy dobrą wiadomość. Już w 2022 roku osiedle Naramowice zostanie połączone z resztą aglomeracji nową linią tramwajową! Aby tego dokonać, planowane są dwa etapy prac: pierwszy etap połączy pętlę Wilczak z końcowym przystankiem na ulicy Błażeja. Drugi ma na celu zbudowanie trasy od skrzyżowania Garbary/Estkowskiego (przez ulicę Szelągowską), aż do pętli Wilczak. Dzięki temu Naramowice zyskają wyjątkowo wygodne i szybkie połączenie z centrum miasta. 

 

Ta inwestycja to nie przelewki – w związku z pracami nie tylko powstanie torowisko, ale transformacji ulegnie cała infrastruktura. Jak możemy przeczytać na stronie tramwajnaramowice.pl, czeka nas więcej zmian, niż moglibyśmy się spodziewać. Na skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej, Naramowickiej i Wilczak  czeka nas spora modernizacja. Naramowicka będzie miała nową nawierzchnię (od Słowiańskiej do Serbskiej) a także zostanie przebudowana (od Serbskiej do węzła Naramowicka). Skrzyżowania Naramowickiej z Serbską, Czarną Rolą, Włodarską i Ziarnistą także czekają zmiany. Jednak prawdziwym wyzwaniem będzie zbudowanie dwupoziomowej drogi od skrzyżowania Naramowickiej z Lechicką, aż do ulicy Błażeja. Tym samym powstanie ulica Nowa Naramowicka. Kierowców zapewne czekają spore utrudnienia, ale już niedługo wszyscy mieszkańcy Poznania przekonają się, że te zmiany będą miały olbrzymi wpływ na przepustowość tej części miasta.

 

Blisko i wygodnie

 

W okolicy osiedla Naramowice znajdują się wszelkie udogodnienia, które pozwalają mieszkańcom na prowadzenie spokojnego i wygodnego życia. Dzięki bliskości szkół, przedszkoli i żłobków dzieci nie będą musiały nigdzie dojeżdżać. Oczywiście znajdziemy tutaj też kościoły, oddziały pocztowe czy apteki. Jeśli odwiedzi nas ktoś z daleka, a nie będziemy mieli miejsca, aby go przenocować, z pewnością ucieszy go to, że niedaleko znajdzie wygodny hotel.

 

Dla łakomczuchów też coś się znajdzie! Różnego rodzaju pizzerie, restauracje, burgerownie, cukiernie – dla każdego coś miłego. Dlatego jeśli ktoś z mieszkańców osiedla Naramowice zgłodnieje, nie musi jechać do centrum miasta, wystarczy, że sprawdzi, czy w najbliższej okolicy nie skrywa się perełka gastronomiczna

 

Dobra przyszłość dla mieszkańców osiedla Naramowice

 

Jak widać, Naramowice mają potencjał, by stać się już wkrótce najnowocześniejszą i najbardziej nowoczesną dzielnicą Poznania. Dzięki energii młodych mieszkańców oraz osób, które odpowiedzialne są za rozwój Naramowic, za kilka lat może się okazać, że to wcale nie Jeżyce czy Wilda są najbardziej obleganą częścią stolicy Wielkopolski. Rozwój infrastruktury, bloków i obiektów mieszkalnych, ale także usługowych i handlowych sprawia, że wszystko, czego potrzeba do prowadzenia wygodnego życia, masz pod ręką. 

 

odpoczywająca dziewczyna z kotem

 

Osiedle Naramowice to dobry pomysł dla singli, którzy szukają miejsca z potencjałem. Szczególnie spodoba się tym, którzy są aktywni i uprawiają sporty, Rodzice z dziećmi to także grupa, która będzie zadowolona z udogodnień oraz bliskości natury. Osiedle Naramowice to po prostu miejsce, gdzie chce się żyć. 

 

Nove Olendry są inwestycją, która czerpie nie tylko z tradycji Naramowic, ale także odważnie spogląda w przyszłość. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że Ty także będziesz chciał tu zamieszkać!