Mieszkania w Poznaniu na sprzedaż – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Inwestycja w nowe mieszkanie czy dom to decyzja wymagająca czasu i odpowiedniego planowania. Niewielu z nas może pozwolić sobie na tak dużą inwestycję z dnia na dzień. Większość musi działać powoli z rozmysłem. Kredyt, wybór lokalizacji, samej inwestycji… Aż robi się gorąco!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, czym się kierować, o jakie kroki zadbać? Podpowiadamy!

 

Rynek pierwotny i wtórny – który lepszy, jeśli planujemy kupić mieszkanie w Poznaniu?

Nie ma bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co jest Twoim celem! Rynek pierwotny i wtórny mają jednak wiele różnic, dlatego warto najpierw się z nimi zapoznać, a dopiero później podjąć decyzję o kupnie.

W przypadku rynku pierwotnego, kupujemy mieszkanie (lub dom) bezpośrednio od inwestora (którym może być deweloper, ale też np. wspólnota mieszkaniowa). Oznacza to, że byłbyś pierwszym właścicielem nowego mieszkania. Nikt wcześniej w nim nie mieszkał, całość koncepcji wykończenia należy do Ciebie itd. Oferta osiedla Nove Olendry to właśnie propozycja z rynku pierwotnego!

Z rynkiem wtórnym mamy do czynienia wtedy, gdy transakcja jest przeprowadzona między kupującym, a wcześniejszym właścicielem. Nawet jeśli dana osoba nie mieszkała wcześniej w danym mieszkaniu, kupiła je nawet chwilę wcześniej – i tak będzie to już rynek wtórny. 

nowe mieszkanie

Zalety rynku pierwotnego

Choć nie można powiedzieć jednoznacznie, że rynek pierwotny jest lepszy od wtórnego, to jednak ma sporo zalet. Mieszkania w Poznaniu na sprzedaż często pochodzą właśnie z niego. Dlatego podpowiemy Wam, co możecie zyskać, decydując się na zakup.

 

Wybierając mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu z rynku pierwotnego możesz oszczędzić!

Oszczędzanie z pewnością wielu z nas, Poznaniaków cieszy. Każda zaoszczędzona złotówka, szczególnie w przypadku tak dużych wydatków jak zakup mieszkania, jest nie do przecenienia. Dlaczego może być taniej niż w przypadku mieszkania kupowanego od osoby prywatnej?

 

Przede wszystkim unikasz podatku cywilno-prawnego (w wysokości 2% od ceny mieszkania). Wydaje Ci się, że to niewiele? Cóż, 2% od 400 000 to aż 8 tysięcy! Za tę kwotę możesz już spokojnie zakupić nowy sprzęt do kuchni lub wielocalowy telewizor! Unikniemy też opłaty, którą nałożyłby na nas pośrednik, gdybyśmy skorzystali z jego usług. Łącznie oszczędzacie już nawet kilkanaście tysięcy! 

 

Bardzo często czynsz w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego jest niższy, niż w starszym budownictwie. Czasami na pierwszy rzut oka różnica może wydawać się niewielka. Wystarczy jednak, że pomnożysz różnicę przez dwanaście miesięcy, a potem przez, chociażby, 10 lat. Kwota robi się całkiem spora!

 

Urządzasz, jak chcesz

Szukając mieszkania w Poznaniu na sprzedaż, z pewnością chcesz, aby było dokładnie takie, jakie sobie wymarzysz. Nic dziwnego – to ogromnie ważne, żebyś czuł się jak najlepiej we własnym M! W przypadku, gdy kupujemy je od kogoś, często napotkamy rozwiązania, które nam nie odpowiadają – a to kuchnia za mała, a to brakuje osobnego pomieszczenia na biuro, na podłodze położone są staroświeckie kafelki… Każdy z nas ma inny gust i nie powinniśmy się o niego spierać. Jednak nie ma co ukrywać – szczegóły się liczą!

dzieci w mieszkaniu

Kupując mieszkanie, np. na Novych Olendrach, sam będziesz mógł dokładnie wybrać, jak zostanie ono wykończone. Pokrycie ścian, podłogi, drzwi wewnętrzne, kafelki, armatura, sprzęty, meble – będziesz prawdziwym królem na włościach. Boisz się, że to za dużo pracy? Niepotrzebnie! Inspiracje znajdziesz dosłownie wszędzie – oglądając magazyny o dekorowaniu domów, przeglądając Internet, odwiedzając znajomych i rodzinę. Wybierz się na targi mieszkaniowe lub dotyczące designu. Jeżeli możesz sobie pozwolić – wynajmij architekta wnętrz. Każdy z nas ma większą wyobraźnię, niż mu się wydaje. Co do samej kwestii remontu… Rzadko zdarza się, że kupimy mieszkanie od kogoś i będziemy w nim mieszkać kilka lat, nie inwestując w zmiany. Jeżeli będą to tylko zmiany kosmetyczne – pół biedy. Gorzej, jeżeli okaże się, że musimy np. wymienić instalację…

 

Unikniesz przykrych niespodzianek

Tak, jak wspominaliśmy wyżej – kupując mieszkanie z rynku wtórnego, narażasz się na niebezpieczeństwo, że dana osoba będzie próbowała Cię, jeśli nie oszukać, to chociażby nieco zamydlić oczy. Szybko może się okazać, że wymiany wymagają np. rury, instalacja czy okna. Jeżeli jesteśmy na to gotowi i zdecydowani – bardzo dobrze! Z odpowiednim planem i środkami z pewnością sobie poradzisz. Nie da się jednak ukryć, że lepiej urządzić coś od zera, niż poprawiać po kimś!

 

Warto także dodać, że wielu deweloperów przez pierwszy okres użytkowania mieszkania zapewnia darmowe naprawy, np. wadliwej instalacji! 

 

Nowoczesna forma i wykonanie

Niektórzy marzą o mieszkaniu w kamienicy, wielu nie przeszkadza mieszkanie w blokach z tzw. wielkiej płyty, inni za nic nie oddaliby swojego domu z ogrodem. Jednak wielu z nas zależy nie tylko na tym, jak wygląda samo mieszkanie, ale także okolica. Mieszkania w Poznaniu na sprzedaż są często wyjątkowo atrakcyjne, ale gorzej może być z otoczeniem. Nove Olendry wiedzą o tym, dlatego nasze osiedle będzie atrakcyjne pod każdym względem. Nowoczesna forma, wyróżniająca się elewacja, zieleń i dbałość o ekologiczne rozwiązania to tylko niektóre z zalet, jakimi możemy się pochwalić.

Nasze osiedle nie będzie nudne ani szare. A w okolicy z łatwością znajdziesz przestrzeń na różnego rodzaju aktywności, jak np. spacery z psem, jogging czy zabawa z dzieckiem! Dzięki nowoczesnej technologii nasze mieszkania sprostają oczekiwaniom nawet tym, którzy mają wyjątkowo wysokie wymagania!

 

Inwestycja na przyszłość

Ceny mieszkań póki co rosną i raczej nie zaczną spadać. Ponieważ mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego są nowe, ich wartość będzie z czasem rosła. Dlatego nawet, jeśli nie planujesz mieszkać w nim przez kilkadziesiąt lat – zawsze możesz je sprzedać i to z niemałym zyskiem! Dzięki temu inwestujesz w przyszłość swoją i swoich dzieci! 

wykres

Zakup mieszkania to trudna decyzja, wiążąca się z dużą ilością papierologii i nerwów. Warto jednak przetrwać okres zdenerwowania i dopiąć wszystkie formalności. Zostaniemy nagrodzeni swoim własnym gniazdkiem, urządzonym dokładnie tak, jak się nam wymarzy. Bo przecież dom i rodzina są najważniejsze. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że w Novych Olendrach chce się mieszkać!