Jak przygotować mieszkanie na nadejście wiosny

Wiosna to czas w którym wszystko rozkwita i wraca do życia po długiej, jesienno-zimowej przerwie. Wiele osób zaczyna wtedy myśleć o zmianach i nowościach. Zaczynamy ćwiczyć, wprowadzamy do diety więcej świeżych owoców i warzyw, myślimy nad zmianami. Dobrym pomysłem jest nieco odświeżyć nasze mieszkania. Dzięki temu poczujemy świeży oddech wiosny także w naszym “M”! A przecież to ważne, by nasze gniazdko odpowiadało na nasze potrzeby i nastrój. Co zrobić, gdy robi się coraz cieplej, jak przygotować mieszkanie? Przeczytaj do końca, a wszystkiego się dowiesz. 

sprzątanie mieszkania

Porządek to podstawa! 

Wiosenne porządki to tradycja dla wielu z nas. Nic dziwnego! Nic tak nie odświeża spojrzenia jak czyste mieszkanie. Gdy zaczyna się robić cieplej, można swobodnie przewietrzyć pomieszczenia, co wyjątkowo pomaga w takiej sytuacji. 

 

Zabierając się za wiosenne sprzątanie, podziel poszczególne elementy na sekcje. W zależności od tego, jak duże masz mieszkanie czy dom, może być trudno ogarnąć całą sytuację na raz! Obowiązki możesz podzielić według pomieszczenia lub rodzaju sprzątania. Nasz idealny plan byłby taki:

 

  • Zetrzyj kurze i uporządkuj wszystkie szafki, półki i regały,
  • Umyj dokładnie łazienkę – przetrzyj kabinę prysznicową, brodzik, wannę – wytrzyj kurze z lamp, użyj środków odkamieniających – łazienka musi błyszczeć! 
  • Zajmij się kuchnią – na szafkach znajdziesz zapewne niezbyt atrakcyjną warstwę tłuszczu. Przy okazji intensywnych porządków możesz się nią zająć. Wyjmij wszystko z lodówki i dokładnie ją umyj. Sprawdź zapasy – czy nie masz czegoś przeterminowanego? Jeśli masz jakiegoś produktu za dużo, możesz przekazać je na osoby potrzebujące!
  • Sprawdź, czy mieszkanie nie wymaga drobnych napraw – możesz zająć się nimi od razu lub sporządzić listę zadań na przyszłość.
  • Wiosna to dobry czas na przesadzanie kwiatów! Niektóre możesz rozmnożyć – poszukaj w Internecie poradników dotyczących konkretnych gatunków. Przetrzyj liście – możesz zafundować kwiatom szybki prysznic!
  • Umyj okna i parapety, wypierz firanki, zasłonki, wytrzyj kurz z rolet. To zadanie na cały dzień! Wiemy, że nie należy do najprzyjemniejszych. Ale nic tak nie odświeża pokoju, jak zawieszona świeżo wyprana firana czy zasłona.
  • Odkurz i umyj podłogi – z każdego kąta i zza wszystkich szaf! Upewnij się, że wszystkie kurzowe “koty” zostaną uprzątnięte.

 

Jak widać lista jest całkiem długa. Jeśli mieszkasz w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu, możesz uporać się z zadaniami w ciągu jednego dnia. Jeśli musisz zaopiekować się większą przestrzenią – podziel zadania na konkretne dni. 

mycie podłogi

Wstaw nowe kwiaty

Kwiaty zawsze sprawiają, że dane pomieszczenie staje się żywsze i przyjemniejsze. Możesz wykorzystać wiosenny czas i kupić nowe kwiaty. Wybierz takie, które będą Ci odpowiadać wielkością i urodą. Jeśli masz zwierzęta lub małe dzieci – uważaj na trujące odmiany. Difenbachia, kroton a nawet popularna monstera – te rośliny mogą zaszkodzić nieuważnym domownikom. 

 

Kwiaty cięte zawsze wyglądają pięknie i dodają pomieszczeniom uroku. W czasie wiosny z pewnością znajdziesz wiele ciekawych propozycji. Ułóz je w wazonie lub misie w ciekawą kompozycję. Daj się ponieść wyobraźni! Wybieraj kwiaty w jasnych kolorach, w odcieniach żółci i pomarańczu – dzięki temu wniesiesz sporo życia i pozytywnej energii do swojego pokoju! Pamiętaj o regularnym podlewaniu i zmianie wody. 

zroszony liść

Zmień dodatki na bardziej wiosenne

Nie polecimy zmiany całego umeblowania, spokojnie. Chodzi jedynie o drobne dodatki i szczegóły. Możesz np. kupić jasne poduszki i ułożyć je na sofie. Dobrym pomysłem będzie także zmiana ciemnych zasłon na takie w pastelowych kolorach. Możesz także zastanowić się nad kupnem dekoracji, które będą w jasny sposób nawiązywać do tego radosnego czasu w roku, jakim jest wiosna. Drobne szczegóły, takie jak świece, czy zmiana koloru kompletu zastawy może dużo zmienić. Jeżeli na co dzień nakładasz na stoły obrusy lub bieżniki, postaw na takie z wiosennymi motywami i radosnymi kolorami.

To wszystko sprawi, że szybko osiągniesz bardzo ciekawy i świeży efekt!

 

A może porwiesz się na malowanie?

To propozycja dla odważnych i posiadających czas oraz chęci. Jeśli zauważysz, że kolory Twoich ścian są już nieco wyblakłe, nieatrakcyjne lub ściany są po prostu brudne, zawsze możesz zastanowić się nad zmianą tapety czy farby. Co prawda wymaga to więcej przygotowań, niż  zmiany poduszek na sofie, ale efekt będzie piorunujący. Gwarantujemy, że nie ma to jak tego typu zmiany! 

 

Możesz wybrać jakieś żywe barwy – pastelowe lub w odcieniach zieleni czy błękitu. Dzięki temu pomieszczenie odzyska swoją energię i stanie się przyjemniejszym miejscem do zamieszkania. Jeżeli do tej pory w mieszkaniu królowała biała farba, to możesz zauważyć kolosalną różnicę! A może postawisz na tapetę? Niektóre mają naprawdę piękne wzory, które doskonale oddadzą Twój gust i poczucie estetyki. Dzięki połączeniu tapety i farby, możesz w ciekawy sposób stworzyć wyjątkową przestrzeń. 

 

Wyrzuć to, czego nie potrzebujesz

Wielu z nas ma tendencję do magazynowania. Ciuchów, pamiątek, książek, gier i wielu innych rzeczy. Prawdą jest, że nie wszystko to, co znajduje się w naszym domu jest nam niezbędne. Oczywiście nie namawiamy, żebyś wyrzucił wszystko! Chodzi o te przedmioty, których na 100% nie będziesz potrzebował. 

 

Zastanów się, czego nie użyłeś od dłuższego czasu. Czy tej rzeczy naprawdę potrzebujesz, czy tylko stoi i zbiera kurz? Każdy z nas ma coś, czego może się pozbyć. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca, odgracisz przestrzeń. Nie musisz wyrzucać rzeczy. Książki i DVD możesz podarować bibliotece. Ubrania przekazać na potrzebujących. Zabawki lub gry oddać do domów dziecka lub szpitali. Zwróć uwagę, czy to, co chcesz przekazać jest sprawne, czyste i nieuszkodzone. Jeśli takie nie jest – lepiej jest to wyrzucić. 

kwiaty

Jak widać pomysłów na nowy start dla mieszkania na wiosnę jest sporo! Gwarantujemy, że jeśli posprzątasz, zmienisz dodatki i pozbędziesz się niepotrzebnych gratów – Twoje gniazdko zyska zupełnie nową, świeżą energię!